192universitemizde-ulusal-ve-uluslararasi-projeler-tecrube-paylasim-gunu-duzenlendi Üniversitemizde Ulusal ve Uluslararası Projeler Tecrübe Paylaşım Günü Düzenlendi

Üniversitemizde Ulusal ve Uluslararası Projeler Tecrübe Paylaşım Günü Düzenlendi

Üniversitemizde Ulusal ve Uluslararası Projeler Tecrübe Paylaşım Günü Düzenlendi


Üniversitemizde Ulusal ve Uluslararası Projeler Tecrübe Paylaşım Günü Düzenlendi

Düzce Üniversitesi, Düzce Teknopark A.Ş. ve Düzce Teknoloji Transfer Ofisi işbirliğiyle düzenlenen ‘’Ulusal ve Uluslararası Projeler Tecrübe Paylaşım Günü’’ etkinliği, Rektörlük Çalıştay Salonu’nda gerçekleştirildi.

Programa;  Orman Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oktay Yıldız, Üniversitemiz Temiz Enerji Kaynakları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özge Tüzün Özmen, İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Emiroğlu ve Özel Eğitim Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fidan Özbey konuşmacı olarak katıldı.

Daha önce proje yürütme tecrübesine sahip dört farklı disiplinden olan öğretim üyelerimiz, ulusal ve uluslararası projelerde; proje ekibi oluşturma, başvuru aşamaları, proje yürütme ve sonuçlandırma süreçlerinde dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında tecrübelerini akademisyenlerimizle paylaştılar.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Düzce Teknoloji Transfer Ofisi Uzmanımız Dr. Aslı Astarcı, Teknoloji Transfer Ofislerinin, bilimsel bilgi ve teknoloji üretiminin üniversiteler, sanayi kuruluşları ve diğer paydaşlar arasında geliştirilmesi amacıyla faaliyetler yürüttüğünü ifade etti. Düzce TTO’nun 1601 projesinin kabul edilmesi sonucu 2016 yılından itibaren Düzce Teknopark A.Ş. çatısı altında çalışmalarına başladığını belirten Astarcı, üniversite-sanayi işbirliği konusunda köprü vazifesi gördüklerini söyleyerek sözü konuşmacılara bıraktı.

Programın ilk konuşmacısı Prof. Dr. Oktay Yıldız, hem proje yazma aşamasında, hem de hakemlik konusunda yaşadığı tecrübelerden bahsetti. Projenin makale yazar gibi yazılması ve projede gerçekçi bir sorun üzerine odaklanılması gerektiğine dikkat çeken Yıldız, Kalkınma Planları ve TÜBİTAK’ın 2023 vizyonu gibi belgelerin okunmasının akademisyenlere ışık tutacağını söyledi. Projelerde özgün değerin önemine vurgu yapan Prof. Dr. Oktay Yıldız, kapsam, yöntem, istatistik ve hipotez aşamaları hakkında değerlendirmelerde bulunarak çalışmanın amacı ve ulaşılmak istenen hedeflerin doğru bir şekilde belirtilmesinin faydalı olacağını dile getirdi.

Programın diğer konuşmacısı Doç. Dr. Özge Tüzün Özmen, TÜBİTAK ARDEB 1001 Projesinin yazım, yürütme ve sonuçlandırma bölümleriyle ilgili bilgiler verdi. Proje yazıcısının “Ben hakem olsaydım, projeyle ilgili ne sorardım?” gibi sorularla kendini hakem yerine koymasının önemini vurgulayan Özmen, projelerin; toplumsal yarar sağlaması; yaratıcı, bilimsel, açık ve anlaşılır olması ve özgün nitelik taşımasının kabul edilme olasılığını artırdığını sözlerine ekledi.

Programın bir diğer konuşmacısı Doç. Dr. Mehmet Emiroğlu, proje yazımında özgün değer kadar kapsam ve yöntemin de önemli olduğunu söyleyerek 2219 Yurtdışı Doktora Sonrası Araştırma Burs Programı ile yurtdışında araştırma projesine yönelik yapılması gereken işlemleri anlatan bir sunum gerçekleştirdi.

Programın son konuşmacısı olan Yrd. Doç. Dr. Fidan Özbey ise TÜBİTAK 1002 Hızlı Destek Projeleri konulu bir konuşma yaptı. Başvurusu kabul edilen projesi üzerinden sunumuna devam eden Özbey, konuyla ilgili bilgi ve deneyimlerini katılımcılara aktararak konuşmasını noktaladı.

‘’Ulusal ve Uluslararası Projeler Tecrübe Paylaşım Günü’’ soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.