177health-sprint-etkinligine-yonelik-bilgilendirme-gunleri-devam-ediyor Health Sprint Etkinliğine Yönelik Bilgilendirme Günleri Devam Ediyor

Health Sprint Etkinliğine Yönelik Bilgilendirme Günleri Devam Ediyor

Health Sprint Etkinliğine Yönelik Bilgilendirme Günleri Devam Ediyor


Health Sprint Etkinliğine Yönelik Bilgilendirme Günleri Devam Ediyor

Ülkemizin sağlık alanındaki sorunlarına teknoloji tabanlı yenilikçi çözümler üretmek, ihtiyaçlar ve işleyiş doğrultusunda prototiplerin nasıl geliştirileceğini belirlemek amacıyla 17-18-19-24-25 Mart 2017 tarihlerinde düzenlenecek olan Health Sprint Düzce etkinliğine yönelik Bilgilendirme Günleri devam ediyor.

Üniversitemiz Cumhuriyet Konferans Salonu’nda ikincisi düzenlenen Bilgilendirme Günü etkinliğine; Düzce Teknoloji Transfer Ofisi Direktörü Dr. Aslı Astarcı, D-IN 81 Kuluçka Merkezi Direktörü Elena Pallotta, Girişimcilik ve Şirketleşme Birimi Direktörü Betül İşbilir,  İşletme Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Teknoloji Fakültesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü öğretim üyeleri ve öğrencileri katıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Betül İşbilir, Düzce Teknopark ve Düzce TTO’nun çalışma yapısı ve faaliyetleri hakkında bilgiler verdi. Düzce Teknopark’ın üniversite-sanayi işbirliğini gerçekleştirmek amacıyla kurulduğunu ve sürdürülebilir kalkınmaya büyük katkı sağladığını ifade etti.

Program, Düzce Teknoloji Transfer Ofisi Direktörü Dr. Aslı Astarcı’nın konuşmalarıyla devam etti. Düzce TTO’nun yaptığı çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulunan Astarcı, 46 TÜBİTAK ARDEB-BİDEB proje inceleme ve değerlendirme desteği, 19 eğitim, 23 bilgi günü, 80 akademisyen görüşmesi ve 45 öğrenci görüşmesi gerçekleştirdiklerini sözlerine ekledi.  Üniversite-sanayi işbirliği faaliyetleri kapsamında 57 firma görüşmesi ve 34 akademisyen eşleştirmesi faaliyetlerini yürüttüklerinin altını çizen Dr. Aslı Astarcı, Startup Weekend Düzce ve Global Girişimcilik Haftası ve gerçekleştirecekleri Health Sprint etkinliği ile girişimciliğe destek vermeye devam edeceklerini söyledi.

Programın son konuşmacısı olan Viveka firma yetkilisi Cansu Ege Başçıl, Mart ayı içerisinde düzenlenecek Health Sprint etkinliğiyle ilgili bilgiler verdi. Sprint kavramını; risk belirlemek için harita oluşturulması, fikirlerin tasarlanması, çözümlerin prototipe dönüştürülmesi ve prototiplerin gerçek kullanıcılar tarafından test edilmesi aşamalarından oluşan bir süreç olarak tanımlayan Başçıl, etkinlikte beklenen inovasyon çalışmalarını, Sprint örnek uygulamalarıyla açıkladı.

Health Sprint etkinliği için Düzce TTO ekibi, gönüllü öğrencilerimiz ve gönüllü Hastane personellerimizle saha araştırması yapılacağını belirten Başçıl, görüşmeler sonucunda takımların üzerinde çalışabileceği sorun alanlarının oluşturulacağını söyleyerek, bu alanlara göre takım profillerinin oluşacağını ve son kararı Üniversitemiz, Hastanemiz ve Düzce Teknopark Yönetimi’nin vereceğini ifade etti.

Dünya çapında uygulanan bu yöntemin Türkiye’de ilk kez Üniversitemiz Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde gerçekleştirileceğine dikkat çeken Cansu Ege Başçıl, etkinlik ile girişimcilerin fikirlerini geniş kitlelere duyurabilme ve hayata geçirebilme imkanına sahip olacağını vurguladı.

Başvuru süreciyle ilgili önemli detaylar aktaran Başçıl, 27 Şubat 2017 tarihinde ön başvuruların alınacağını ifade ederek, 6-14 Mart 2017 tarihleri arasında ise sorunlara yönelik oluşturulacak takımların başvurularını beklediklerini belirtti. Takımların, sorun haritasını ortaya koyarak tek bir nokta belirlemesi gerektiğini ifade eden Cansu Ege Başçıl, sonrasında çözüm önerilerinin taslaklaştırılması aşamasına geçileceğini söyledi. Birbirleriyle yarışacak takımların çözüm önerilerini test edilebilir hipoteze dönüştüreceklerini dile getiren konuşmacı, daha sonra ise prototipleme aşamasına geçileceğini sözlerine ekledi.  Gerçek hayatta kullanıcılar tarafından test edilecek prototiplerin tören programında sunulacağını ifade eden Cansu Ege Başçıl, takımların sunumda deneyimlerini paylaşacağını belirterek sözlerini sonlandırdı.

Health Sprint Bilgilendirme Günü etkinliği, soru-cevap ve öneri bölümünün ardından sona erdi.