209duzce-teknopark-silikon-vadisinde Düzce Teknopark Silikon vadisinde!

Düzce Teknopark Silikon vadisinde!

Düzce Teknopark Silikon vadisinde!


Düzce Teknopark Silikon vadisinde!

Düzce Teknopark Yönetim Kurulu üyelerinden Düzce TSO Başkanı Fahri Çakır, Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, Başkan Yardımcısı Ali Güney, Prof. Dr. Zeki Demir, Leyla Ağan ve Düzce Teknopark Genel Müdürü Yrd. Doç. Dr. Özkan Şahin teknoloji üretim merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Silikon Vadisini ziyaret etti.

Heyet, Düzce’de bilimsel araştırmaların merkezi haline gelecek Düzce Teknopark’ın geliştirilmesi ve AR-GE çalışmalarının planlaması amacıyla çeşitli kurumlardaki inceleme gezilerini sürdürüyorlar.

Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş ve Düzce Teknopark Yönetim Kurulu üyeleri ABD temaslarında Dünyanın en büyük kuluçka merkezi olan Plug and Play, Silikon Vadisindeki Türkiye'nin kuluçka merkezlerinden Starcamp’ı ziyaret etti. Heyet ayrıca HP,Google,Sun,Intel ve You Tube gibi  Dünyanın ünlü marka kurucularının mezun olduğu, Slikon Vadisinin mimarı ile Stanford Üniversitesi'nde temaslarda bulundu.

Silikon Vadisi nedir? Nerededir?

Teknolojinin merkezi dendiğinde akla ilk gelen Silikon Vadisi oluyor. Peki, Silikon Vadisi hakkında neler biliyoruz?..

Orijinal ismi “Silicon Valley” olan büyük teknoloji şirketlerine ev sahipliği yapan vadi, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde bulunuyor. Vadide içlerinde Türk şirketlerinin de bulunduğu birçok büyük şirketin araştırma ve geliştirme merkezleri bulunmaktadır.

Dünyanın teknoloji merkezi olarak değerlendirilen Silikon Vadisi, Güney Kaliforniya’daki San Francisco Vadisi’nin bir parçası olan San Jose Vadisi’ne verilen isimdir. Bu ismin sebebi ise, bölgede önceleri yoğun olarak üretim ve geliştirme faaliyetinde bulunan silikon çip üreticileridir. Sonradan ise yüksek teknoloji ile ilgili sektörleri ifade etmek için kullanılan bir deyim olmuştur .

Silikon Vadisi; üniversitelerin, teknoloji devlerinin ve araştırma kuruluşlarının bir araya geldiği dev bir teknoloji bölgesidir. Daha çok tasarım ve mühendislik vadisi diye de anılmaktadır. Vadi araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin, ileri teknolojinin ve elektroniğin en yoğun şekilde kullanıldığı alan olup amaç yarı iletken teknolojilerin geliştirilmesidir. Uluslararası teknolojik firmaların merkezi burasıdır. Bunlara örnek olarak; Intel, Cisco, Google, Yahoo, Hp, Xeros, Apple, Maxtor, Microsoft, Oracle, Facebook, Nvidia, Ati, Mozilla ile daha yüzlercesi sayılabilir.