198bolu-duzce-ar-ge-proje-pazari-birincisi-duzce-universitesi-nden BOLU-DÜZCE AR-GE PROJE PAZARI BİRİNCİSİ DÜZCE ÜNİVERSİTESİ’NDEN!

BOLU-DÜZCE AR-GE PROJE PAZARI BİRİNCİSİ DÜZCE ÜNİVERSİTESİ’NDEN!

BOLU-DÜZCE AR-GE PROJE PAZARI BİRİNCİSİ DÜZCE ÜNİVERSİTESİ’NDEN!


            BOLU-DÜZCE AR-GE PROJE PAZARI BİRİNCİSİ DÜZCE ÜNİVERSİTESİ’NDEN!

 

Düzce Teknoloji Transfer Ofisi (DÜZCE TTO) ile Abant İzzet Baysal Üniversitesi Teknoloji Transferi Uygulama ve Araştırma Merkezi (AİBÜ-TTMER) tarafından; Bolu Ticaret ve Sanayi Odası, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası, Bolu Teknoloji Geliştirme Bölgesi, Düzce Teknopark A.Ş, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) ve TÜBİTAK’ın katkıları ile düzenlenen Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin ev sahipliğini yaptığı 13 Üniversite, 17 Firma, 3 Kamu kuruluşundan toplam 84 projenin değerlendirildiği Ar-Ge projeleri yarışmasında dereceye girenler belli oldu.

İzzet Baysal Kültür Merkezi Pembe salondaki etkinliğe AİBÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Süleyman Mollaibrahimoğlu, il müdürleri, araştırmacılar, girişimciler, sanayiciler, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan AİBÜ Teknoloji Transferi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. İsmail Eker, son yıllarda üniversiteler, kamu kurumları ve özel sektörde Ar-Ge faaliyetlerine daha fazla önem verildiğini belirterek, “Bizim de üniversite-sanayi iş birliği içinde değerlendirdiğimiz bu organizasyona 110 başvuru yapılmıştır. Ön değerlendirme sonucu 84 başvuru kabul edilmiştir. Bu organizasyona yarışmacı olarak üniversitemizin yanı sıra Düzce, Marmara, Şırnak, Bayburt, Çanakkale 18 Mart, Kırıkkale, Galatasaray, Karabük, Sakarya, Bülent Ecevit ve Erciyes üniversiteleri ile İzmir İleri Teknoloji Enstitüsü, Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Düzce Eğitim Serbestliği Müdürlüğü, Bolu ve Düzce’den 17 özel sektör firması ile 3 bireysel girişimci katkı sağlamıştır.” diye konuştu.

Düzce Teknoloji Transfer Ofisi Direktörü Dr. Aslı Astarcı , “İki üniversite arasındaki iş birliklerinin giderek artmasını hedeflediğimiz bir yolda,  AİBÜ Teknoloji Transferi Uygulama ve Araştırma Merkezi ile birlikte teknoloji transfer merkezlerine verilen görevi yani üniversitelerimizde üretilen bilimsel bilginin sanayiye sunulması, aynı zamanda sanayicilerimizin ziyaretleri neticesinde soru cevaplarla zenginleştirecekleri bir iş birliği ortamı oluşturulması için böyle bir etkinliği düzenledik.” dedi. Astarcı, değerlendirmede kadın proje sahipleri ile 30 yaş altındakilere pozitif ayrımcılık yapılacağını da sözlerine ekledi.

Proje Pazarı’nın ilk gününde açılış konuşmalarının ardından Standart Profil Global Ar-Ge Direktörü Dr. Ali Erkin Kutlu, bir konuşma yaptı. Ardından Rektör Vekili Prof. Dr. Süleyman Mollaibrahimoğlu ile konuklar projelerin yer aldığı sergiyi gezerek bilgi aldılar.

Proje Pazarı’nın ikinci günü ise misafir konuşmacı Schott Orim Ürün Geliştirme Mühendisi Gökhan TERCAN’nın konuşmalarının ardından Proje sahipleri ve Firma temsilcileri arasında birebir görüşmeler gerçekleştirildi.

İzzet Baysal Kültür Merkezi Pembe salonda gerçekleştirilen ödül töreninde, “Alev Almaz CTP Üretimi” projesiyle Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Ahmet Beycioğlu ile Yüksek Lisans Öğrencisi Eda Yılmaz birinci seçildiler.

Proje hakkında bilgi veren Eda Yılmaz, proje fikrinin yanabilir özellikteki polimer kompozit borularından ortaya çıktığını belirterek, bu sorunu gidermek için alev almaz malzeme üreterek ilk prototipi tasarladıklarını anlattı.

Birinci olan proje sahiplerine ödülleri Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol Ayaz tarafından takdim edildi. Ayaz, burada yaptığı konuşmada, üniversitelerin eğitim öğretim faaliyetlerinin yanı sıra araştırma geliştirme çalışmalarının olduğunu vurgulayarak, “Bu tür etkinliklerin artmasını temenni ediyorum. Farklı disiplinlerdeki araştırmacıların bir araya getirilmesi, proje önerileri geliştirilmesi ve bunların hayata geçirilmesi gerekiyor. Üniversiteler olarak bizler de araştırma geliştirme faaliyetlerine hız vermek zorundayız.” diye konuştu.

İkincilik ve Üçüncülük Ödülleri…

Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Tekstil Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. İsmail Usta, Doç. Dr. Muhammet Uzun ve Seda Sargın’ın “Atık Ürünler ile Fantazi İplik Geliştirilmesi” projesi ikinci oldu. Proje sahiplerine ödülleri Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Fatma Lebibe Özçağlar tarafından verildi.

Düzce Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. Hüsnü Gerengi’nin “İnhibitör İçeren Pas Sökücü” projesi ise üçüncülüğe layık görüldü. Gerengi adına Doktora Öğrencisi Mine Kurtay’a ödülü, Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Uğur Hasırcı verdi.